Beebipere nõustamine

 

Kallis noor ema! Kallis noor isa!
Õnnitlen Sind lapse sünni puhul!
Sind on ootamas palju ilusaid hetki. Kogu südamest soovin Sulle jõudu, et saaksid kõigega kenasti hakkama ega vaja kunagi teenust, mida allpool Sulle pakun.  Kui kõik ei lähe siiski nii lihtsalt kui tahad, tuleme appi meie.

Järgnev lugu annab hea ülevaate sellest, mida pakume.
Telefon laual tirises. Sättisin end koos telefoniga laste kõrvale, kes parasjagu laua taga õhtuoodet sõid. Mu silm jälgis, kuidas neli pisikest püüavad söömisega toime tulla, ise aga kuulasin murelikku issit teisel pool telefoni.
Ta rääkis, et tal on kodus kahenädalane tütar, ja sellest, et kuni haiglast koju saamiseni polnud tema pärast mingit muret. Haiglas hoolitsesid kõige eest arstid-õed, aga et kodus tabas reaalsus neid naisega päris valusasti. Nad ei teadnud, kas tohib last äratada, kui ta pikalt magab. Ei teadnud, millal mähet vahetada, kas enne või pärast imetamist. Ei seda, kui soojalt peab laps toas riides olema ega seda, kas nutt tähendab alati tühja kõhtu jne.  Aga tema peamine mure oli imetamine. Nad olid emmega proovinud mitut moodi ja tulemuseks oli see, et emme rinnad olid tükke täis ja põletikulised ning nibud ääretult valusad. Helistaja rääkis kuivõrd oluliseks ta imetamist peab ning kui kahju tal oleks, kui nad peaksid sellest loobuma oma saamatuse tõttu. Ka ämmaemand  käis nende juures kodus, kuid selle 15 minuti jooksul, mil ta seal viibis, magas laps magusat und. Ta küsis, et kas ma võiksin minna nende juurde koju terveks ööpäevaks  ja õpetada neid, kuna mul on lastega kogemusi. Olin üllatunud, kui ta hakkas mind lausa anuma.
Võtsin endale mõtlemisaega, paludes tal helistada veerandtunni pärast tagasi. Jõudsin selle ajaga pesta ära õhtuoote lõpetanud laste näod ja käed, panna nad potile ning konsulteerida asja suhtes oma kolleegiga. Helistajale aga soovitasin külastada meie kodulehekülge internetis ning tutvuda meie töötajatega. Kuna pelgasin võtta vastutust selle ees, millega ma varem polnud kokku puutunud, lootsin salamisi, et ehk piisas talle minu nõuannetest telefonis ning ta rahuneb ega helistagi enam. Eksisin.
Telefon helises uuesti täpselt 15 minuti möödudes. Seekord küsisin, et kuidas emme ennast tunneb ja et ega ta ahastavalt kõrval nuta, viidates asjaolule, et issi ise meile helistab. Ta rääkis, et, ausalt öeldes, pole ta emmele veel öelnud, et meiega ühendust võttis. Emme pidavat hetkel magama koos tütrega, aga enne magama jäämist andnud ta neile lubaduse, et leiab olukorrale lahenduse. Milline kiiduväärt tegu issilt, mõtlesin endamisi ja tutvustasin talle ennast veelkord. Rääkisin, et olen lihtne lapsehoidja ega ole kindel, kas minust seal abi oleks. Minu siiras soov seda noort peret aidata sai siiski minust võitu. Meie jutuajamine päädis sellega, et saatsin terveks ööpäevaks pere juurde oma kolleegi, väga kogenud lapsehoidja.

Kogu loost, mida eelnevalt rääkisin, võrsuski teenus, mida Sulle pakun, kui peaksid seda vajama  - kodune nõustamine värsketele lapsevanematele
See, milliseid tulemusi andis noore pere aitamine, üllatas mind suuresti. Sain seeläbi teada, et meie teadmised ja oskused võimaldavad vastsünnitanud naisi nende kodus aidata. Ehkki piisaks ka moraalsest toest, on meie südameasjaks õpetada emmesid-issisid tutvuma nende lapsega. Näidata neile seda, kuidas laps õpib oma vanemaid tundma läbi puudutuste ja pole vaja karta maimukesega tegeleda ainult seetõttu, et  ta on nõnda väike ja habras. Aidata neil näha seda, et nutt on lapsele  üheks suhtlemisviisiks ja et vanemad ei pea seetõttu alati muresse uppuma. Näidata praktikas ette erinevaid imetamisvõtteid ja rääkida rindade hooldamisest. Teha ühiselt lapsele esimene vannitamine ja näidata, millised kohad imikul nõuavad erilist hoolt. Anda näpunäiteid, kuidas sisustada imiku ärkvelolekuaega. Olla lihtsalt kohal 24 tundi, et tekkivatele küsimustele vastuseid leida.

Kokkuvõtteks tahan Sulle öelda, et minu suureks armastuseks on lapsed ja kõik see, mis nendega seondub! Kui meie abi vajad, siis oleme kolleegidega Sinu jaoks alati olemas! Selleks täiendame oma teadmisi igati! Helista või saada e-mail meie koduleheküljel oleva kirjavormiga ja jaga oma muret!

Soovin kauneid päevi ja avastamisrõõmu Sulle ja Su lapsele!

Irina Kalso,
Kukeräädsiku juhataja, pedagoog.OÜ Lapsehoiuteenused * Reg. nr 11318389 Valuoja pst 7 Viljandi | Tel: 524 2998 (juhataja) | E-mail: info@kukeraadsik.ee